Přihlásit se

PŘIHLAŠTE SE DO SVÉHO ÚČTU

jméno *
Heslo *
Zapamatuj si mě

Novinky

×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 286

Osud "devadesátšestky"

Osud "devadesátšestky"

Osud "devadesátšestky" (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních) je prozatím nejistý. Návrh na zrušení novely Senátem putoval do Poslaneckého sněmovny, kde se nachází v koši mezi dalšími zákony určenými k projednání v prvním čtení.

Co je vlastně "devadesátšestka" a proč nám o ni tolik jde?

Jedná se o zákon č. 96/2004 Sb., V platném znění. Je to zákon o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče ao změně některých souvisejících zákonů.

V květnu roku 2017 prošel návrh na začlenění profese Terapeut a Specialista tradiční čínské medicíny do tohoto zákona. V září roku 2017 nastala jeho novelizace v platnost. Školy tradiční čínské medicíny zahájily činnost k akreditaci studia podle požadavků "devadesátšestky".

Ještě před podáním všech dokumentů na MZČR však prošel v Senatu návrh na opětovné vyloučení těchto profesí ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. Členy Senátu byly pozměněny a přijaty k schválení do Parlamentu. Zde měl být projednáván pravděpodobně již v dubnu. Zatím však k tomuto kroku nedošlo.

Komora TČM usiluje o zachování profesí v zákoně

Využíváme tento čas k neúnavnému zásobování členů Parlamentu vysvětlujícími zprávami, objasňujícími vhodnost zachování tohoto (neopodstatněného) zákona . Další sérii adresné poštovní kampaně jsme odeslali v dubnu před plánovaným projednáváním.

V naší úsilí nás podporuje Evropská asociace členů TCM (ETCMA , zastřešující 15 000 členů) a na výzvu prezidenta pana Gerda Ohmsteda vyzývá členy Parlamentu k pokračování stávající regulace.

Co když opět dojde k vynětí Terapeuta a specialista tradiční čínské medicíny ze zákona?

Kromě této činnosti pracujeme na získání poradního hlasu v pracovní skupině zabývající se iniciativou Ministerstva zdravotnictví ohledně regulace různých léčebných směrů.

Protože nelze předjímat osud zákona v Parlamentu, je třeba pracovat na obou frontách a chránit naše zájmy , které byly během předcházejícího vytváření zákona zanedbány.

Prosazujeme návaznost praxe na řádné vzdělání, prosazujeme rozumné hygienické standardy praxe a také prosazujeme citlivě volené penzum vzdělání v moderní medicině.

Snad se naše hlasy a názory setkají s chutí naslouchat.

Níže naleznete dopis Komory adresované poslancům.

Dopis poslancům

Číst 2752 krát Naposledy změněno sobota, 22 září 2018 18:53

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Komora tradiční čínské medicíny zastřešuje terapeuty a vzdělávací instituce zabývající se tradiční čínskou medicínou v České republice.

Adresa

Adresa:

Vyšehradská 423/27, 120 00 Praha 2

Mobil:

+420 778 737 437

E-mail:

info@komoratcm.cz