studium studium https://pixabay.com/photos/library-sky-birds-mystical-clouds-425730/

Před prázdninami dokončili studium Farmaceutického asistenta tři členové Komory TČM, kteří se v souladu s platnou legislativou roku 2017 vydali na cestu doplnění si vzdělání, aby dosáhli na titul Terapeut čínské medicíny. Všem gratulujeme.

Další ze studentů půjdou ke zkoušce po prázdninách. Držíme jim palce a přejeme šťastnou ruku při výběru otázek.

V tomto článku přinášíme interview s paní Petrou Vachovou.

1) Co vás vedlo k rozhodnutí doplnit si vzdělání? Proč jste se rozhodla právě pro tuto školu?

Vždy jsem chtěla mít zdravotnické vzdělání. Měla jsem však v plánu studium na všeobecnou sestru. MUDr. Lucký přišel s nabídkou farmaceutického asistenta, kvůli legalizaci našeho oboru s tím, že farmacie bude pro náš účel nejvhodnější a nejbližší. Mnoho klientů bere různé množství alopatických léků a tak jsem uznala, že je to vážně našemu oboru nejbližší.

2) Co jste od studia očekávala? Bylo vaše očekávání naplněno?

Očekávala jsem znalost a orientaci v oboru farmacie a to se splnilo. Významně se rozhýbal mozek během prvního půlroku studia, což jsem nečekala.

3) Co bylo v průběhu studia nejtěžší? Co vám pomohlo vše zvládnout?

Celé studium bylo velmi těžké. Vůbec jsem nečekala, že to bude takto náročné a sáhli jsme si všichni na dno, na kterém jsme byli celé 3 roky :-))) Zvládnout studium pomohlo učit se, učit se, učit se a síla vůle vydržet to! Studovala jsem především pro sebe a ne kvůli slibovanému zákonu. Také pomáhala celá rodina, která to se mnou přežila, vycházeli mi vstříc jak jen to šlo a za to jim patří velké díky.

4) Jaký byl přístup školy k vašemu projektu - vzdělání praktiků TČM?

No, brali nás trochu jinak. Neřekli nám jinak než Číňani :-) Ale rozhodně nám to neulehčili, často se nám zdálo, že spíše naopak. Anatomie a patologie byla noční můra a učit jsme se měli doslova všechno, nejlépe z medicínských knih. A farmakologie, na tu nikdo z nás nikdy nezapomene :-) Tu jsme zpočátku luštili, museli se naučit nejprve číst, vyslovovat a pak nazpaměť. Pojmy jako acetylcholinesteraza, angiotenzin konvertujíci enzym, hydroxyethylamylum, suxamethonium chlorid. Učili jsme se telefonní seznam. Testy neprobíhaly formou abc, ale dalo by se to přirovnat k maturitní písemce. Je pravda, že díky tomu něco v hlavě zůstalo. Velmi zajímavá byla také farmakognosie, ale jít do hloubky nebyl čas.

5) Co vám studium dalo a jak využijete toto vzdělání či nově nabyté zkušenosti ve své praxi či životě?

Naučila jsem se toho opravdu hodně. Přednášky byly většinou velmi zajímavé a učili nás skuteční odborníci. Všeobecná orientace v alopatické léčbě, jak léky působí v organismu a jak to vlastně podrobně funguje. Znalost různých nežádoucích účinků může pomoct v rozpoznání příčiny zdravotních problémů např. kašel způsobený některými typy antihypertenziv. Skutečně mnoho lidí užívá léky a orientace v této problematice je v praxi velkým přínosem.

6) Shrňte prosím jednou větou své sdělení - "jak vnímám tyto tři roky svého života".

Tyto 3 roky byly příšerné. Studium mě velmi bavilo, ale stres a vyčerpání byly skutečně maximální.

7) Co byste ještě ráda poznamenala či doplnila

Splnila jsem si sen a zvládla to i přes veškeré překážky, které mi stály v cestě a za to jsem vděčná. Rovněž patří díky MUDr. Luckému, že nás dal takto hezky znovu dohromady a opět nás posunul o krok dál.

Číst 1070 krát Naposledy změněno neděle, 30 srpen 2020 08:38