Přihlásit se

PŘIHLAŠTE SE DO SVÉHO ÚČTU

jméno *
Heslo *
Zapamatuj si mě

Novinky

×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 286

Tradiční čínská medicína bude spadat pod zákon o léčitelství

Tradiční čínská medicína bude spadat pod zákon o léčitelství

I přesto, že v tomto roce světová zdravotnická organizace WHO připsala tradiční čínské medicíně postavení srovnatelné s medicínou západní, byla v ČR tradiční čínská medicína vyřazena ze zákona o nelékařských zdravotních profesích a nyní by měla spadat do nového "zákona o léčitelství".

WHO připisuje čínské medicíně statut srovnatelný s medicínou západní

Světová Zdravotnická Organizace (WHO) zařadila tradiční čínskou medicínu do své mezinárodní klasifikace nemocí (v níž označuje pomocí kódů veškerá liská onemocnění, příznaky či patologické stavy). 

Přestože je WHO všeobecně přejímaná zdravotními systémy všech států světa, naši zákonodárci se rozhodli učinit přesný opak a ze zákona o nelékařských zdravotních profesích vyřadili profese "Terapeut a  specialista tradiční čínské medicíny".

 

Zákon o léčitelství

Argumentem tohoto kroku je názor, že tradiční čínská medicína "není založena na důkazech" a proto bude označována jako "léčitelství" a ne medicína.

Ministerstvo zdravotnictví tento týden předložilo vlastní návrh zákona o léčitelích, kam bude tradiční čínská medicína zařazena.

Komora TČM tento návrh ještě nemá k dispozici. Při našich aktivitách (jednáních na půdě parlamentu i Ministerstva zdravotnictví) jsme požadovali, že TČM musí být navázána na adekvátní vzdělání a její provozování se musí odehrávat ve vyhovujících prostorách, aby byl občan-klient chráněn před rizikem neodborného ošetření.

Věříme tedy, že naše připomínky budou vyslyšeny a TČM bude mít statut zvláštních služeb léčitelů (takto se výkon léčitelské praxe do budoucna má označovat) a bude navázána na kvalifikované odborné vzdělání.  Zákon o léčitelích předpokládá evidenci praktiků, vedení dokumentace a další povinnosti. 

 

Medicína nebo léčitelství?

Ať už se bude říkat tradiční čínská medicína nebo tradiční čínské léčitelství, na účinky této metody to vliv mít nebude. Důležité je to, aby byla zajištěna bezpečná praxe a aby praktici, kteří TČM poskytují mohli chodit do své práce s pocitem, že pracují "legálně".

Číst 2746 krát Naposledy změněno neděle, 14 říjen 2018 17:24

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Komora tradiční čínské medicíny zastřešuje terapeuty a vzdělávací instituce zabývající se tradiční čínskou medicínou v České republice.

Adresa

Adresa:

Vyšehradská 423/27, 120 00 Praha 2

Mobil:

+420 778 737 437

E-mail:

info@komoratcm.cz