Přihlásit se

PŘIHLAŠTE SE DO SVÉHO ÚČTU

jméno *
Heslo *
Zapamatuj si mě

Tradiční čínská medicína

fytoterapie, akupunktura, dietetika, cvičení, tuina...

Fytoterapie

Léčba bylinami - fytoterapie - tvoří jeden z hlavních pilířů TČM. Vzhledem k rozloze a poloze Číny se nabízí k léčebnému využití několik set druhů bylin, minerálů a živočichů. Tato léčiva jsou označována jako Yao. Čínská fytoterapie je nejucelenější sbírkou k léčbě určených přírodnin, která namísto působení jednotlivých složek zkoumá působení léku jako celku.


Recepty (směsi) jsou většinou sestavovány na míru klientovi. Obvykle se skládají z 5-20 léčiv a praktik při jejich sestavování postupuje podle diagnostiky pacienta. I samotné dávkování je vyšší, než jsme zvyklí u českého bylinkářství. Dávky kolem 100 gramů bylin na den jsou běžné.

Tangy

Nejčastější formou bylinných směsí jsou vážené sušené byliny (tangy), sloužící k přípravě odvarů. Bylinné odvary jsou nejúčinnější variantou a jejich chuť je vpravdě nezaměnitelná.
Odvary si může pacient doma vařit sám z již připravených sáčků tangu. Délka vaření je individuální podle bylin ve směsi, zpravidla 20-40 minut. Některé byliny se přidávají až ke konci varu (např. na posledních 5 minut) nebo se jen vmíchají do uvařeného odvaru. Všechny instrukce obdrží pacient v příbalové informaci.
Výhodou je vysoká účinnost a delší doba expirace tangu. Nevýhodou je nutnost vaření doma, výrazná chuť bylin a vyšší cena.

Odvary

Pro pacienta jednodušší formou jsou již uvařené odvary. V bylinkárně je z tangu připraven odvar a ten je naporcován do jednotlivých sáčků. Doma si pacient sáček ohřeje v misce s horkou vodou, přelije do hrnku a vypije. Výhodou je jednoduchost podávání a vysoká účinnost. Nevýhodou krátká doba expirace, výrazná chuť bylin a vyšší cena.

Granule

Další formou jsou granulované byliny. Je to prášek vyrobený z odvaru bylin sušením. Pro představu je to stejná forma jako u instantní kávy :). Směs je v bylinkárně smíchána z granulí jednotlivých bylin. Doma si pacient granule zalije horkou nebo teplou vodou. Výhodou je jednoduchost užívání, delší doba expirace a nižšší cena. Nevýhodou menší účinnost granulí než odvaru.

Tablety

Velmi jednoduchou formou na užívání jsou tablety. Základem pro přípravu jsou granule. Směs určená pro pacienta je v bylinkárně slisovaná do tabletek. Pacient pak doma tabletky spolkne a zapije vodou. Výhodou je jednoduchost užívání, delší doba expirace, nižší cena. Nevýhodou může být polykání tablet (např. u dětí), protože na jednu dávku to bývá i několik tablet. Další nevýhodou je menší účinnost než u odvaru. Dokonce mají tablety ještě malinko menší účinnost než je u granulí.

Wany

Velmi jednoduchou a účinnou formou jsou pokroutky - tzv. wany. Vycházejí ze starých osvědčených receptur nebo jejich modifikací pro moderní dobu. Tyto osvědčené směsi jsou uvařeny do odvarů, ten je vysušen a vybroušen do malých kuliček. Kuličky wanů jsou menší než lisované tabletky. Opět se jich užívá několik. Výhodou je u nich jednoduchost užívání, nížší cena a možnost použití i pro děti, které výraznou chuť odvarů zpravidla odmítají nebo nezvládnou spolknout tablety. Účinnost je vyšší než u tabletek. Nevýhodou je pak nemožnost individuálně přizpůsobit složení bylin pacientovi.

Při výběru formy léčiva je nutné zohlednit diagnostiku pacienta, povahu onemocnění, ale i časové i finanční možnosti. Se vším Vám poradí Váš praktik TČM.

Číst 2813 krát Naposledy změněno čtvrtek, 13 září 2018 19:05

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Komora tradiční čínské medicíny zastřešuje terapeuty a vzdělávací instituce zabývající se tradiční čínskou medicínou v České republice.

Adresa

Adresa:

Vyšehradská 423/27, 120 00 Praha 2

Mobil:

+420 778 737 437

E-mail:

info@komoratcm.cz